kalorie.pasiasty.pl :: tabela kalorii
E300-E399 - przeciwutleniacze Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu

 E300 

  

Kwas L-askorbinowy, witamina C; przeciwutleniacz; syntetycznie wytwarzana substancja o aktywności witaminy C; ze względów technologicznych coraz częściej stosowany w przemyśle spożywczym; przy ciągłym przedawkowywaniu (kilka gram dziennie) może przyczyniać się do powstawania kamieni moczowych w nerkach i pęcherzu; uważany za nieszkodliwy.

 E301 

  

Askorbinian sodu, sól sodowa kwasu askorbinowego; przeciwutleniacz; syntetyczny; przy ciągłym przedawkowywaniu (kilka gram dziennie) może przyczyniać się do powstawania kamieni moczowych w nerkach i pęcherzu; uważany za nieszkodliwy.

 E302 

  

Askorbinian wapnia, sól wapniowa kwasu askorbinowego; przeciwutleniacz; syntetyczny; przy ciągłym przedawkowywaniu (kilka gram dziennie) może przyczyniać się do powstawania kamieni moczowych w nerkach i pęcherzu; uważany za nieszkodliwy.

 E304 

  

Kwas palmitynowy, palmitynian askrobylu; pochodna witaminy C;  przeciwutleniacz; syntetyczny; przy ciągłym przedawkowywaniu (kilka gram dziennie) może przyczyniać się do powstawania kamieni moczowych w nerkach i pęcherzu; uważany za nieszkodliwy.

 E306

  

Witamina E; przeciwutleniacz naturalny, otrzymywany z olejów roślinnych. Tylko w przypadku nadmiernego spożycia preparatów zawierających witaminę E istnieje niebezpieczeństwo przedawkowania, co może niekorzystnie oddziaływać na stan zdrowia. Uważane za nieszkodliwe.

 E307 

  

α-tokoferol; syntetycznie produkowana witamina E; przeciwutleniacz i substancja wzbogacająca. Tylko w przypadku nadmiernego spożycia preparatów zawierających witaminę E istnieje niebezpieczeństwo przedawkowania, co może niekorzystnie oddziaływać na stan zdrowia. Uważane za nieszkodliwe.

 E308 

  

γ-tokoferol; syntetycznie produkowana witamina E. Tylko w przypadku nadmiernego spożycia preparatów zawierających witaminę E istnieje niebezpieczeństwo przedawkowania, co może niekorzystnie oddziaływać na stan zdrowia. Uważane za nieszkodliwe.

 E309 

  

δ-tokoferol; syntetycznie produkowana witamina E. Tylko w przypadku nadmiernego spożycia preparatów zawierających witaminę E istnieje niebezpieczeństwo przedawkowania, co może niekorzystnie oddziaływać na stan zdrowia. Uważane za nieszkodliwe.

 E310 

  

Galusan propylowy; przeciwutleniacz; syntetyczny. Istnieje podejrzenie, że substancja ta utrudnia wchłanianie żelaza. Wszystkie galusany podejrzewane są o możliwość wywoływania alergii. Powoduje wysypki.

 E311 

  

Galusan oktylu; przeciwutleniacz; syntetyczny. Istnieje podejrzenie, że substancja ta utrudnia wchłanianie żelaza. Wszystkie galusany podejrzewane są o możliwość wywoływania alergii. Powoduje wysypki.

 E312 

  

Galusan dodecylu; przeciwutleniacz; syntetyczny. Istnieje podejrzenie, że substancja ta utrudnia wchłanianie żelaza. Wszystkie galusany podejrzewane są o możliwość wywoływania alergii. Powoduje wysypki.

 E320 

  

BHA, Butylowany hydroksyanizol, Antracine 12, Embanox, Nipantiox 1-F; przeciwutleniacz; syntetyczny. W dużych dawkach powoduje zaburzenia pracy wątroby i powstawanie wrzodów dwunastnicy. Przy przyjmowaniu dużych dawek możliwe jest odkładanie się w organizmie. BHA podejrzewany jest o możliwość wywoływania alergii. Odradza się częste spożywanie. Zwiększa poziom cholesterolu. W wielu krajach jest niedozwolony w produktach dla dzieci.

 E321 

  

BHT, Butylowany hydroksytoluen, Impruvol; Syntetycznie produkowany przeciwutleniacz. przeciwutleniacz; syntetyczny. W dużych dawkach powoduje zaburzenia pracy wątroby i powstawanie wrzodów dwunastnicy. Przy przyjmowaniu dużych dawek możliwe jest odkładanie się w organizmie. BHT podejrzewany jest o możliwość wywoływania alergii. Zwiększa poziom cholesterolu. W wielu krajach jest niedozwolony w produktach dla dzieci. Odradza się częste spożywanie.

 E322 

  

Lecytyna; naturalny, roślinny emulgator i przeciwutleniacz pozyskiwany z olejów: sojowego, słonecznikowego lub rzepakowego. Występuje w żywych komórkach. Uważany za nieszkodliwy.

 E325

  

Mleczan sodowy, sól sodowa kwasu mlekowego; syntetyczny; U noworodków może prowadzić do zaburzeń przemiany materii, jeśli system trawienny nie został jeszcze dostatecznie wykształcony. Dotyczy to tylko formy D(-) kwasu mlekowego. W żywności dla niemowląt występuje nieszkodliwa postać (pochodna kwasu L(+) mlekowego). Uważany za nieszkodliwą.

 E330

  

Kwas cytrynowy; naturalny; otrzymywany na drodze fermentacji pleśniowej; substancja występująca w przemianie materii człowieka. Tylko w bardzo dużych dawkach, które nie są stosowane w żywności, może powodować zaburzenia w przyswajaniu wapnia. Uważany za nieszkodliwą.

 E331 

  

Cytrynian sodu, sól sodowa kwasu cytrynowego; syntetyczny; regulator kwasowości i stabilizator; Tylko w bardzo dużych dawkach, które nie są stosowane w żywności, może powodować zaburzenia w przyswajaniu wapnia. Uważany za nieszkodliwą.

 E332

  

Cytrynian potasu; sól potasowa kwasu cytrynowego; syntetyczny; regulator kwasowości i stabilizator; Tylko w bardzo dużych dawkach, które nie są stosowane w żywności, może powodować zaburzenia w przyswajaniu wapnia. Uważany za nieszkodliwą.

 E333 

  

Cytrynian wapnia, sól wapniowa kwasu cytrynowego; syntetyczny; regulator kwasowości i stabilizator; Tylko w bardzo dużych dawkach, które nie są stosowane w żywności, może powodować zaburzenia w przyswajaniu wapnia. Uważany za nieszkodliwą.

 E335

 

Winian sodu, sól sodowa kwasu winowego; naturalny, roślinny regulator kwasowości i przeciwutleniacz; w dużych dawkach działa przeczyszczająco; uważany za nieszkodliwe.

 E336 

  

Winian monopotasowy, wodorowinian potasu, kamień winny; naturalny, roślinny regulator kwasowości i przeciwutleniacz; w dużych dawkach działa przeczyszczająco; uważany za nieszkodliwe.

 E337 

  

Winian sodowo-potasowy, sól sodowo-potasowa kwasu winowego; naturalny, roślinny regulator kwasowości i przeciwutleniacz; w dużych dawkach działa przeczyszczająco; uważany za nieszkodliwe.

 E338 

  

Kwas fosforowy, kwas ortofosforowy; przeciwutleniacz i regulator kwasowości. W dużej dawce może upośledzać wchłanianie wapnia, magnezu i żelaza. Duże spożycie fosforu może prowadzić do osłabienia kości i odkładania się wapnia. Zakłóca trawienie; odradza się częste spożywanie.

 E339 

  

Ortofosforan monosodowy, diwodoroortofosforan sodu, sól sodowa kwasu ortofosforowego; syntetyczny; dodatek do ryb wędzonych, surowych soków owocowych; zakłóca trawienie; odradza się częste spożywanie.

 E340 

  

Ortofosforan monopotasowy, diwodoroortofosforan potasu, sól potasowa kwasu ortofosforowego;  syntetyczny; dodatek do ryb wędzonych, surowych soków owocowych; zakłóca trawienie; odradza się częste spożywanie.

 E341 

  

Ortofosforan wapnia, ortofosforan tripotasowy, sól wapniowa kwasu ortofosforowego; syntetyczny; dodatek do ryb wędzonych, surowych soków owocowych; zakłóca trawienie; odradza się częste spożywanie.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »